KAMIENNY DOMEK   l   OWCZARNIA   l   ATRAKCJE   l   REKREACJA     CENY     KONTAKT     DOMOWNICY  l  GOŚCIE
 
   
  nasz profil na facebooku GPS N50°16.436'  E017°00.551'  
 
  Bielice – tu regeneruje się duszę » pobierz przewodnik po okolicy  
 

Chatka Trapera zaprasza!

Są takie miejsca, które w podświadomy sposób zapadają w pamięć każdemu, kto je odwiedził. Mają jakąś magię skłaniającą do powrotu, choćby myślami, do tych miejsc, do spędzonych tu chwil, do osób, zdarzeń. Ten magnetyzm miejsca działa tu — w Bielicach.

 

Atrakcje turystyczne w okolicy:

Jaskinia Niedźwiedzia
Podziemna Trasa Turystyczna w Nieczynnej Kopalni Uranu

Muzeum Ziemi z Parkiem Jurajskim

Muzeum Wapiennik "Łaskawy Kamień"

Kopalnia złota

Szczyt Śnieżnik

Lądek Zdrój

Schronisko Paprsek

Wodospad Wilczki

Góry Stołowe

 
Jaskinia Niedźwiedzia

W 1966 w czasie eksploatacji kamieniołomu marmuru odkryto jaskinię. Ze względu na zalegające w niej duże ilości kości zwierząt eksploatację wstrzymano, a do jaskini weszli speleolodzy i paleontolodzy. Jak się okazało szczątki należały do zwierząt z okresu plejstoceńskiego (sprzed ok. 10 tys. lat). Najwięcej pochodziło od niedźwiedzia jaskiniowego i stąd się wzięła nazwa jaskini. Wśród szczątków zidentyfikowano również kości: lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, kuny, nietoperzy, bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni.


Trasa turystyczna jest wygodna, dobrze oświetlona i odpowiednio zabezpieczona. Na długości 360 m oprócz nacieków, stalaktytów i stalagmitów zobaczymy szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, Salę Nietoperza, Cmentarzysko Zwierząt Plejstoceńskich, heliktyty, formy kalcytowe przypominające kwiaty, kalafiory, czy nawet perły oraz wiele innych atrakcji.

Podziemna Trasa Turystyczna w Nieczynnej Kopalni Uranu

W połowie XX wieku wydobywano tu rudy uranu, dla potrzeb radzieckiego przemysłu zbrojnego. Zwiedzający przechodzą chodnikami trasę o długości około 200m., oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów (fluor, kwarc i inne).

Muzeum Ziemi z Parkiem Jurajskim

Znajdziecie tutaj kamienie, minerały i skamieniałości, również te, które występują w okolicach Kletna. Kolekcja jest stale uzupełniana nowymi okazami. Tylko tutaj w Polsce można zobaczyć cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura. Są też ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich oraz inne formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat.

 

Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski”, gdzie można podziwiać dinozaury i skamieniały las permski, które przeniosą nas w dawne epoki geologiczne. Raj dla dzieci!

Muzeum Wapiennik "Łaskawy Kamień"

Wapiennik „Łaskawy Kamień” w Starej Morawie jest jedynym odrestaurowanym Wapiennikiem typu Rumforda bazującym na projekcie K.F. Schinkla w Polsce. Pokrewne obiekty znajdują się w Niemczech, w Maxen pod Dreznem i Rüdersdorf pod Berlinem (stanowiły eksponat prezentowany w Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hannoverze). Sam w sobie jest fascynującym zabytkiem techniki, jego konstrukcja pozwalała inaczej niż w przypadku konwencjonalnych wapienników na permanentne użytkowanie. Przy Wapienniku Łaskawy Kamień znajduje się Galeria Autorska Rodziny Rybczyńskich, pracownie druku artystycznego i czerpania papieru, ogród japoński. Zwiedzanie obiektu, enklawy parku i ogrodu japońskiegoz z przewodnikiem trwa około 35 - 45 minut.

kopalnia złota

Od znalezionego tutaj złota pochodzi nazwa znajdującego się w pobliżu miasta Złoty Stok. Prawie tysiącletnia tradycja wydobywania szlachetnego kruszcu zaczęła się od zbieractwa na stokach i coraz głębszego eksploatowania odkrywanych żył. Rozkwit kopalni przypada na XVI w. Produkcja wynosiła wtedy 60–140 kg złota miesięcznie. Było to ok. 8% produkcji w całej Europie. Kopalnia funkcjonowała do 1861 r.


Kopalnia to ok. 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych na 21 poziomach. Dla ruchu turystycznego udostępniono dwie sztolnie. W jednej z nich możemy zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad (8 m).
W 2003 i 2008 roku kopalnia otrzymała certyfikat na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Szczyt Śnieżnik

Śnieżnik Kłodzki (1425m n.p.m.), przez który przechodzi granica polsko-czeska to najwyższy, poza Karkonoszami, szczyt w polskich Sudetach. Świetny cel całodniowej pieszej wędrówki. Ze szczytu fantastyczna panorama Sudetów, Niziny Śląskiej ze światłami Wrocławia i Wyżyny Morawskiej. Śnieżnik to również rezerwat przyrody z piętreem roślinności subalpejskiej, plejstoceńskimi rumowiskami skalnymi, górnoreglowym lasem świerkowym, kosówką i... kozicami. Po polskiej stronie na hali pod szczytem leży XIX wieczne schronisko, dawniej zwane "Szwajcarką", a po czeskiej przy ruinach schroniska stoi tajemnicza rzeźba słonia.

lądek zdrój

Uzdrowisko słynące z geotermalnych wód o właściwościach leczniczych. Najbardziej znanym i reprezentacyjnym obiektem jest zakład przyrodoleczniczy "Wojciech". Zbudowany na wzór łaźni tureckiej góruje nad parkiem zdrojowym z daleka przyciągając uwagę. Wewnątrz marmurowe ujęcia wody, XIX wieczne wanny, basen termalny.


W uzdrowisku można korzystać z kąpieli siarczkowo-fluorkowych, perełkowych, masaży wirowych, wibracyjnych, natrysków biczowych oraz zabiegów borowinowych. Warta zwiedzania jest również część miejska Lądka Zdroju z brukowanym ryneczkiem, barokowymi kamienicami i podcieniami oraz neorenesansowym ratuszem.

schronisko paprsek

Zbudowane w latach 30. XX wieku schronisko leży na wysokości 1030m n.p.m. w odległości 1km od polsko-czeskiej granicy. Dotrzeć tam można wędrując pieszo w górę Białej Lądeckiej lub dojeżdżając samochodem przez Przełęcz Płoszczyna. Schroniskowa restauracja oferuje dania kuchni czeskiej oraz piwo z browaru w Hanušovicach. Z werandy schroniska podziwiać można rozległą panoramę Jeseników.

Wodospad Wilczki

Wodospad na rzece Wilczka, drugi co do wielkości (22 m) wodospad w polskich Sudetach, znajduje się w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Woda spada do wyrzeźbionego przez nią kotła z progu o szerokości ok. 3m i płynie dalej głębokim kanionem, którego ściany sięgają 30m wysokości. Miejsce udostępnione jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się stalowy mostek, a po przeciwnej stronie punkt widokowy. Na terenie utworzonego tu rezerwatu rośnie stary las bukowy z domieszką jodły, jawora i świerka. Odświeżające powietrze lasu i szum spadającej wody doskonale wpływa na samopoczucie i pozwala zapomnieć o pozostawionej gdzieś daleko rzeczywistości.

góry stołowe

Powstałe 30 milionów lat temu, są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Dla zachowania walorów krajobrazowych i przyrodniczych utworzono tu Park Narodowy Gór Stołowych.


Płaską wierzchowinę gór (stąd nazwa) porasta las świerkowy, a urozmaicają różnorodne formy skalne przypominające zamki, postacie ludzi i zwierząt oraz... grzyby. Ponad wszystkimi góruje przypominający ścięty stożek Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.), którego fantastyczna skalna rzeźba i głębokie szczeliny z zalegającym śniegiem obrosły wieloma legendami.


Ciekawym miejscem są również Błędne Skały - tajemniczy labirynt, w którym łatwo stracić orientację i się zgubić. Dreszczyk emocji dla ludzi spragnionych mocnych wrażeń (komórki nie działają).

  Galeria  
   
       
   
       
   
       
   
 
KAMIENNY DOMEK   l   OWCZARNIA   l   ATRAKCJE   l   REKREACJA     CENY     KONTAKT     DOMOWNICY  l  GOŚCIE
 
   
Gospodarstwo Agroturystyczne Bielice 2a  •  57-550 Stronie Śląskie  •  tel. 74 81 42 712 

bielice@bielice.pl